Co to jest capoeira? Wszystko co musisz wiedzieć!

Co to jest capoeira? Wszystko co musisz wiedzieć!

Redakcja

2017-08-02

brak komentarzy

Capoeira wywodzi się z Brazyliicapoeira  sztuka  zmagania  się

, a dokładniej od niewolniczych ludów afrykańskich. Między XVI a XIX wiekiem była to dla nich postać przetrwania. Po zniesieniu niewolnictwa praktykowana była jako sztuka zmagania się, stosowana w bójkach ulicznych. osobiście capoeira znaczy awanturnika. Jej wielki powrót datuje się na lata trzydzieste XX wieku, kiedy to powstała pierwsza akademia, nauczająca tego sportu. Został on wzbogacony o charakterystyczne dla sztuk zmagania się ciosy oraz kopnięcia. W ciągu kolejnych dekad zjednał sobie wielbicieli z całego świata. Podstawowe zasady Tradycyjnie Capoeira opiera tańczona bywa na planie koła. Wszyscy gracze ustawiają się w okręgu. Na środku wyznaczonego pola spotykają się dwie osoby. Wykonują one specyficzne akrobacje, oparte w praktycznie wszystkich na obiegu, kopniakach, saltach oraz podskokach. Partnerzy nie dotykają się. Ich ruch ma jedynie  imitować uderzenia. Co jakiś moment osoby uczestniczące wymieniają się. Wszystkiemu towarzyszy niezwykle rytmiczna muzyka oraz oklaski oraz śpiew. Dla kogo capoeira ? Treningi mogą zacząć wszyscy, niezależnie od umiejętności. Wprowadzenie do capoeiry zawsze oparte bywa na nauce akrobacji, kształtowaniu zmysłu równowagi oraz koordynacji. Ponadto akademie koncentrują się również na Capoeira – sztuka walki, akrobacja i taniec nauce gry na instrumentach, znajomości pieśni oraz wtajemniczeniu w powieść oraz filozofię capoeiry. Do zespołu dołącza się poprzez rytualny chrzest. następne poziomy wtajemniczenia oznaczane okazują się sznurem w odpowiednim kolorze. Sznury przyznaje się na owej samej zasadzie, co pasy w azjatyckich sztukach zmagania się. Ceremonia modyfikacje sznura nazywa się Troca de Corda.  

Capoeira to niesamowicie rozwijająca dyscyplina.

Dr Farin Prix

To jednocześnie sport, sztuka zmagania się oraz taniec. MA swoje ścisłe zasady oraz filozofię, zgodnie z którymi żyje cała grupa. Capoeira Gdańsk zatem to po prostu tryb funkcjonowania. opłacalne jest zatem spróbować swoich sił oraz rozpocząć swoją przygodę już dziś. Granice tych zachowań wyznaczają mistrzowie capoeira, którzy przewodzą poszczególnym grupom czy zrzeszeniom. Różnice między stylami capoeira powstają zatem wyłącznie w technice, ale także w proporcjach gry do zmagania się. Mestre Bimba – nieżyjący już brazylijski mistrz, uważany do dzisiaj za największy autorytet, włączył do asortymentu capoeira dużo technik zaczerpniętych m.in. z afrykańskich walk plemiennych Batuque, gdyż uznał, że na tamte czasy capoeira przestała być skuteczna jako system samoobrony. Jego zdaniem ukierunkowała się zbytnio w stronę folklorystycznych pokazów dla turystów. Sam mistrz zasłynął ze alt2 swej waleczności, staczając zwycięskie pojedynki z licznymi zawodnikami odrębnych sztuk. Przywrócił jednocześnie capoeira na jej pierwotne tory. Capoeira od początku powstania była gdyż narzędziem zmagania się o wolność. W czasach niewolnictwa zarządcy plantacji obawiali się powstania aktywności oporu, wdrożyli więc zakaz praktykowania jakiejkolwiek kondycji fizycznej zmagania się. Nie spodziewali się mimo wszystko, że mordercze uderzenia da się utrzymać w sekrecie pomiędzy tanecznymi ruchami, przy dźwiękach muzyki granej na prymitywnych instrumentach.capoeira  akrobatyka

Wzmocnieni fizycznie oraz pokrzepieni duchowo niewolnicy zdołali buntować się,

uciekać spod panowania własnych oprawców oraz osiedlać się daleko w dżungli, gdzie zakładali wolne osady, zdolne nawet poprzez dziesięciolecia do odpierania wojskowych najazdów.  jeszcze długo po zniesieniu niewolnictwa capoeira była wyjęta spod prawa, kojarzona z niskimi warstwami społecznymi, czy gangami. W tamtym okresie malicia przybrała skrajną kondycję nieczystych zagrań, uderzeń głową, czy użycia brzytwy. zaledwie praca wielu mistrzów nad przywróceniem dobrego wizerunku wpłynęła na przychylność władz. Dzisiaj capoeira działa na całym świecie jako postać sportowa z bogatym zapleczem kulturowym. Hołdując tradycji, muzyka oraz śpiew stały się nieodłącznym elementem każdego ćwiczenia. W Polsce sztuka ta dynamicznie rozwija się alt3 od niemal 20 lat oraz okazuje się obecna w każdym większym mieście. Dla kogo zatem okazuje się capoeira? Odpowiedź może brzmieć banalnie – ale dla każdego. Capoeira nie uważa granic wiekowych, wagowych czy rodzaju płci. Jak każdy inny sport – może być trenowana wyczynowo albo hodowana rekreacyjnie dla kondycji fizycznej oraz dobrego samopoczucia. Zajęcia zawierają charakterystyczne elementy ćwiczenia jak rozgrzewka, rozciąganie czy ćwiczenia w parach. okazuje się to sport rozwijający wszystkie cechy motoryczne. pozwala osiągnąć większą gibkość, siłę czy fizyczną. Zanim mimo wszystko początkujący adept zajmie się akrobacjami, powinna przejść trening przygotowawczy. Nie uniknie robienia pompek, przysiadów, czy stania na rękach. Trzeba przyznać, że capoeira nie okazuje się łatwą sztuką. Na pewnym etapie wyłącznie rozwija ciało, ale też umysł poprzez naukę języka portugalskiego, grę na instrumentach czy śpiew. Droga do mistrzostwa okazuje się więc długa oraz trudna, ale jednocześnie wielobarwna. Capoeira to dużo więcej niż sport. To rozwijanie się osobisty, relacje z bliskimi, nieustanne podróże oraz nawiązywanie nowych znajomości.

Mistrzostwo uzyskuje się więc wyłącznie poprzez rywalizację sportową, jak  uprawiać  capoeire

ale poprzez całokształt swojej badań. Tytuł mistrza wytwarza osoba, alt4 o której inni wyrażają się z wielkim szacunkiem oraz pragną go naśladować. Mówi się, że mistrz capoeira okazuje się jednocześnie mistrzem życia. Jak powiedział słynny Mestre Pastinha – „Capoeira okazuje się dla facetów, niewiast oraz pociech, jedynymi którzy nie powinni jej ćwiczyć okazują się Ci, którzy nie chcą”. Mestre Bimba - kiedy represje nieco osłabły Manuel dos Reis Machado, zwany w inny sposób Mestre Bimba stworzył całkiem nowy styl zwany Capoeira Regional. Mestre Bimba chciał, aby capoeira więcej pzrtpominała walkę, niż taniec oraz akrobację. W tym zamiarze zainicjował do niej nowe ruchy oraz ciosy. Opracował pierwszą metodę regularnego nauczania oraz w 1932 roku uruchomił w Salwadorze pierwszy ośrodek Capoeiry. W szkole „Capoeira Regional” obowiązywał regulamin, dyscyplina oraz trzy stopnie doświadczenia: początkujący, formado oraz formado specjalizowany. W 1940 roku zniesiono zakaz uprawiania Capoeiry. Mestre Bimba organizował publiczne pokazy, w tym najsłynniejszy w 1953 roku dla prezydenta Brazylii. z wyjątkiem techniki zmagania się uczył również gry na instrumentach, pieśni, historii oraz filozofii capoeiry. Dzięki modyfikacjom wprowadzonym poprzez mistrza Bimbę Capoeira zaczęła być nie jedynie grą oraz atrakcją turystyczną, także sportem.  

Antispur Duo Forte


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness