Czy warto pościć? Oto 7 powodów!

Czy warto pościć? Oto 7 powodów!

Redakcja

2017-08-01

brak komentarzy

  Według św. Tomasza, post ma ująć w karby wewnętrzne poruszenia uczuciowe związane post

z naszą zmysłowością (interiores affectiones): pragnienia, miłość, nienawiść, radość oraz awersja, bo „ w wielu rzeczach upadamy wszyscy”. Po prostu wybieramy to, co nam w danym punkcie oraz sytuacji życiowej nie służy. Drugim zamierzeniem postu okazuje się ułatwienie skupienia rzeczywistości niebieskich oraz podniesienie ducha ku Dlaczego warto pościć? górze.

W końcu, post pozwala w zadośćuczynieniu za grzech

y   Niestety, każdy z nas w mniejszym albo znacznym nasileniu przypomina tego faryzeusza. Tak trudno nam czasem zobaczyć, że jesteśmy grzesznikami potrzebującymi litości i Bożego Miłosierdzia.. Jezus przepościł 40 dni, zanim zaczął nauczać, w Ewangelii Mateusza czytamy o artykule Jezusa w 4. rozdziale, rozdziały 5-7 to Kazanie na alt2 Górze.

Mojżesz zanim otrzymał kamienne tablice, też przepościł 40 dni…czy  warto  mieć  post

Więcej na temat Kazania na Górze, nowoczesnego Prawa, Góry Synaj i Dekalogu pisałem w „Rozważaniach o Biblii”, gdzie starałem się wykazać, że Mojżesz był „archetypem” Jezusa. Zobaczmy, jak się przedstawiała kwestia postów w przekazie biblijnym.  O Mojżeszu już wspominałem. alt3 Może warto wyłącznie tu dodać, że Mojżesz pościł, gdy ponownie wszedł na Górę

Synaj, po incydenciejak  pościć

ze złotym cielcem, zapewne, aby przebłagać Boga. i osiągną sukces. Księga Kapłańska nakazuje pościć w Dniu Przebłagania i mówi, że nieprzestrzeganie tego ma szczególnie poważne konsekwencje: Izrael rozumiał zawsze, że postem trzeba dużo wywalczyć i wybłagać alt4 u Boga. Nie dlatego, że Boga trzeba zmodyfikować, jeżeli ktoś modląc się czy poszcząc myśli, że odmieni Boga, śmiało może przestać.

Poszcząc trzeba zmodyfikować siebie.

trzeba pokazać Bogu, że nasza wiara okazuje się mocna, że nie podchodzimy do niej lekko, że jesteśmy skłonni ofiarować coś Bogu, coś dać, a nie jedynie brać od Niego.

 

Zobacz też 

Kursy Pole Dance


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness