Jak leczyć astmę u alkoholika

Astma jest jedną z chorób układu oddechowego. Obecnie specjaliści wyróżniają kilka jej rodzajów. Specyficzną odmianą tej uciążliwej choroby jest astma aspirynowa, której cechą charakterystyczną jest nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy oraz inne leki zaliczane do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Napad duszności pojawia się w przypadku astmy aspirynowej na skutek zażycia jednego z wymienionych leków. Napad duszności może być tak silny, że realne jest zagrożenie życia.

Jak często występuje astma aspirynowa?

Wbrew pozorom choroba wcale nie jest taka rzadka. Przyjmuje się, że nawet 28% osób chorych na astmę padło ofiarą ataku po zażyciu leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nadwrażliwość na te leki zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Jeśli obok astmy chorujemy na przewlekły nieżyt nosa, zatok przynosowych, mamy polipy w nosie, jesteśmy dużo bardziej narażeni na wystąpienie również astmy aspirynowej.

Jak objawia się astma aspirynowa?

Podstawowym objawem jest pojawianie się duszności po przyjęciu leków zaliczanych do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wskazuje się na pewne cechy charakterystyczne tej odmiany astmy. Przede wszystkim choroba na ogół pojawia się dopiero po trzydziestym roku życia. Wiąże się jej wystąpienie z przebyciem infekcji wirusowej. Początkowo chorym dokucza przewlekły katar, a także upośledzenie węchu. Wraz z rozwojem choroby u znacznej części pacjentów stwierdza się polipy w nosie. Ostatecznie pojawiają się napady duszności, co prowadzi do astmy oskrzelowej. UWAGA: jeśli pojawiła się nadwrażliwość na NLPZ, nie ustąpi ona do końca życia chorego.

Jakich leków unikać?

Osoby, u których stwierdzono astmę aspirynową powinny pamiętać, że nie wolno stosować im nie tylko popularnej aspiryny. Zakazane są wszystkie leki, w których znajduje się kwas acetylosalicylowy. Środki z tą substancją dostępne są nie tylko w aptece. Znaleźć można je dzisiaj również w sklepach www, a nawet na stacjach benzynowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności, jeśli rozpoznano u nas astmę aspirynową.